
TRIJICON MRO SD PATROL RED DOT COMBO
April 3, 2026
FN 66101383 545 Tactical 45 ACP 15+1/18+1 4.71″ Black Target Crown/Threaded Steel Barrel, Black PVD Optic Cut/Serrated Steel Slide & Polymer Frame w/Picatinny Rail, Ambidextrous
April 3, 2026FN 66100383 509T 9mm Luger 10+1 4.50″ Black Steel Threaded Barrel, Flat Dark Earth Optic Cut/Serrated Stainless Steel Slide, Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail
$819.00
FN 66100383 509T 9mm Luger 10+1 4.50″ Black Steel Threaded Barrel, Flat Dark Earth Optic Cut/Serrated Stainless Steel Slide, Flat Dark Earth Polymer Frame w/Picatinny Rail
4 in stock
FN’s 509 pistol is built on the proven architecture of the FNS Compact. It features a cold hammer-forged stainless-steel barrel with a recessed target crown and polished chamber and feed ramp. The polymer frame has an enhanced grip texture for faster follow-up shots in all conditions, a MIL-STD-1913 accessory rail, and interchangeable backstraps. This striker-fired double action pistol has an external extractor, loaded chamber indicator, and no manual safety. It is equipped with a fully ambidextrous slide stop lever and magazine release. This FN 509 Tactical model has a Flat Dark Earth slide with an FDE polymer grip/frame, two FDE interchangeable backstraps, and suppressor height night sights. This model comes with two (2) 10-round magazines and a FN logo soft pistol case.
| UPC | 845737009144 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66100383 |
| Action | Double Action Only |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Length | 4.50" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 12.5 |
| Number of Magazines | 2 |
| Package Height | 3.5 |
| Package Width | 11.5 |
| Product Type | Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 3.7 |
| Sights | Night Sights |
| Sights Type | 3-Dot Night/Suppressor Height |
| Slide Description | Optic Cut/Serrated |
| Units per Box | 1 |





