
Hawke Sport Optics 14242 Vantage IR Riflescope Black 4-12x40mm 1″ Tube Illuminated Red/Green Rimfire 22 WMR Reticle
April 3, 2026
Hawke Sport Optics 14277 Vantage 30 Riflescope Black 3-9x42mm 30mm Tube Illuminated Red/Green .223/.308 Marksman Reticle
April 3, 2026Hawke Sport Optics 14254 Vantage IR Riflescope Black 4-12x50mm 1″ Tube Illuminated Red/Green L4A DOT 2.5 MOA Reticle
$259.99
Hawke Sport Optics 14254 Vantage IR Riflescope Black 4-12x50mm 1″ Tube Illuminated Red/Green L4A DOT 2.5 MOA Reticle
11 in stock
A variant of the classic L4 reticle, the L4A Dot uses a more open outer post design to keep more of the target visible while aiming. 30 spacing from center to post at 100yds when on 4x magnification. This is equivalent to 83cm at 100m.
| UPC | 5054492142545 |
|---|---|
| Manufacturer | HAWKE SPORT OPTICS |
| Manufacturer Part Number | 14254 |
| Adjustable Parallax | Fixed |
| Eye Relief | 3.50" |
| Length | 13.40" |
| Magnification | 4-12x |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Reticle | Illuminated Red/Green L4A DOT 2.5 MOA |





