
TRIJICON HD NS COLT 1911 ORG FRONT
March 16, 2026
SAV A17 17HMR 22″ HB 10RD BL/SYN
March 16, 2026CHRISTENSEN EVOKE 6.5CM 20″ MOBL
$998.99
CHRISTENSEN EVOKE 6.5CM 20″ MOBL
1 in stock
Giving rise to the legacy of hunters and shooters of all kinds, the Evoke line is comprised of four feature-rich models that check every box. Evoke delivers unprecedented value and impeccable performance. Mossy Oak enthusiasts, meet your favorite rifle. This model wraps Evoke’s robust features in Mossy Oak Bottomland camouflage, creating a standout rifle that disappears in the backwoods.
| UPC | 840290523847 |
|---|---|
| Manufacturer | CHRISTENSEN ARMS |
| Manufacturer Part Number | 801-15013-00 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 |
| Length | 48 |
| Model | Evoke |
| Number of Magazines | 1 4 rd. |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 9.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 10.35 |






