“Faxon Firearms 15B38P9NGQ5RNP3 Match 300 Blackout 9″ Black Nitride 416-R Stainless Steel Barrel” has been added to your cart. View cart

LWD ALPHAWOLF BBL FOR G17 9MM THRDD
January 29, 2026
SilencerCo AC862 Glock 9mm Luger 4.50″ Threaded Black Nitride Stainless Steel, Fits Glock 19/19X/45
January 29, 2026Faxon Firearms Pencil Duty Series 5.56 NATO 10.5″ Black Nitride 4150 CMV
$161.00
Faxon Firearms Pencil Duty Series 5.56 NATO 10.5″ Black Nitride 4150 CMV
1 in stock
SKU: TSW|169220
Category: AR15 Barrels
Manufactured in-house, these barrels are fully stress relieved, air-gauge tested, and 11 degree target crowned to ensure superior accuracy. Quality is imbued into our barrels from the start. We start with the best materials, either certified 4150 Mil-Spec steel or 416-R Stainless. From there, each barrel goes through a battery of tests at each operation until finished in Nitride and final inspected. All barrels are individually checked for headspace by precision custom hardened gauges.
| UPC | 816341023086 |
|---|---|
| Manufacturer | FAXON FIREARMS |
| Manufacturer Part Number | 15A58C10NPQ |
| Barrel Length | 10.5" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 10.5" |
| Model | Pencil |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Sights | No |





