You cannot add that amount to the cart — we have 1 in stock and you already have 1 in your cart. View cart

GEMTECH ABYSS SUPPRESSOR 556 BLK
March 10, 2026
BERETTA A400 XTRM 12/28 LH OG SHDGRS
March 10, 2026TIKKA T3X HNTER 7MM MAG 22″ WD/STS
$1,209.00
TIKKA T3X HNTER 7MM MAG 22″ WD/STS
5 in stock
When compromise is not an option. With the metal parts made of Sako’s high-grade steel, this is a sturdy and long-lasting choice for all weather conditions. Additional features include a weather resistant synthetic buttstock, enhanced recoil pad, single stage adjustable trigger and an extra strong recoil lug. 1 MOA accuracy is guaranteed by Tikka with the use of match grade ammunition.
| UPC | 082442016740 |
|---|---|
| Manufacturer | Tikka |
| Manufacturer Part Number | JRTXA77022MT |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 7mm Remington Magnum |
| Capacity | 3 |
| Length | 48.8500 |
| Model | T3x |
| Number of Magazines | 1 3 rd. |
| Package Height | 3.0 |
| Package Width | 7.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Shipping Weight | 8.65 |
| Sights | No |







