
FORTIS MAG CATCH & BUTTON COMBO FDE
April 2, 2026
BALLISTIC BBL 300BLK 8.3″ HNSN LPGB
April 2, 2026BALLISTIC BBL 5.56 11.3″ HANSON LPGB
$209.00
BALLISTIC BBL 5.56 11.3″ HANSON LPGB
9 in stock
SKU: RSR|BABL556032F
Category: AR Barrels
At Ballistic Advantage they produce quality AR barrels that exceed the most enduring demands of their customers. All of their AR barrels surpass the competition in accuracy, precision, and beautifully contoured aesthetics. BA’s engaged team of engineers and machinists continually improve designs and create new innovations to enhance performance, from their popular 16″ AR barrels to all other lengths and styles they provide to produce the best functioning AR’s available.
| UPC | 819747020826 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL556032F |
| Barrel Length | 11.3" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 11.30" |
| Model | Performance Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |







