9 in stock
The Ballastics Advantage 22″ 6.5 Creedmoor Rifle Length AR 10 Premium Series Barrel is the perfect option if you’re looking to maximize the accuracy of your .308 platform. Apart from a simple barrel swap, all parts, including the bolt and mag, remain the same as a normal .308 build. The inherently accurate 6.5mm projectile, the increasing amount of off-the-shelf match grade factory 6.5 Creedmoor ammunition, and the extremely soft recoil pulse all combine to create one of the best black rifle options. The 6.5 Creedmoor chambered are proof fired and MPI tested, ensuring the best in quality and accuracy. With a rifle gas system length and .936″ gas block journal.
| UPC | 819747024817 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL65CR03P |
| Length | 22" |
| Model | Premium Series |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |