“Faxon Firearms 15A58M16NGQ Match Series Gunner 5.56x45mm NATO 16″ Target Crown Steel QPQ Black Nitride 4150 Steel Barrel” has been added to your cart. View cart

BALLISTIC BBL 5.56 14.5″ MID HNSN
April 2, 2026
MAG HK USP-C/P2000 40SW 12RD FR
April 2, 2026BALLISTIC BBL 223WYLDE 16″ PRM BLK
$242.25
BALLISTIC BBL 223WYLDE 16″ PRM BLK
20 in stock
SKU: RSR|BABL223013PQ
Category: AR Barrels
This .223 Wylde chambered 16 inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ finish. The Premium Black Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension. Hanson Series Barrels feature the proprietary BA Hanson profile and include a pinned lo-pro gas block.
| UPC | 819747021519 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL223013PQ |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Length | 16" |
| Model | Premium Black Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |







