“TacFire BAR9MM16BN AR Barrel 9mm NATO 16″ Black Nitride Finish 4150 Chrome Moly Vanadium Steel Material with Threading & 1:10″ Twist for AR-15” has been added to your cart. View cart

Norma Range & Training Rifle Ammunition .38 Spl 158gr FMJ 863 fps 50/ct
April 7, 2026
SAV 110 ELT PRSN 6MMCM 26″ 10RD GRY
April 7, 2026BALLISTIC BBL 223WYLDE 20″ PRM BLK
$256.50
BALLISTIC BBL 223WYLDE 20″ PRM BLK
7 in stock
SKU: TSW|160209
Category: AR Barrels
High quality components and precise manufacturing make Ballistic Advantage parts ideal for maintaining and upgrading firearms. The durability, reliability and excellent build quality of these parts will ensure years of service you can count on.
| UPC | 819747021489 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL223022PQ |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Length | 20" |
| Model | Premium Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |







