“Faxon Firearms 10A863C16NGQ Big Gunner 8.6 Blackout 16″ Target Crown Steel Salt Bath Nitride 4150 Steel Barrel Fits AR10” has been added to your cart. View cart

Barnes Bullets 28985 VOR-TX Long Range 7mmRUM 145gr LRX Boat Tail 20 Per Box/10 Case
June 9, 2025
Warne 8502M HyperLite Matte Black MagnaFusion Alloy 1″ Tube High Maxima/Weaver/Picatinny
June 9, 2025Diamondback 556M16M50B8R DB Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Black Nitride Chrome Moly Vanadium Steel
$106.60
Diamondback 556M16M50B8R DB Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Black Nitride Chrome Moly Vanadium Steel
10 in stock
SKU: TSW|148376
Category: AR Barrels
Replace your barrel or finish your build with this 16″ black nitride barrel from Diamondback. Made of 4150 CMV with a mid-length gas system.
| UPC | 815875019077 |
|---|---|
| Manufacturer | Diamondback Firearms |
| Manufacturer Part Number | DB556M16M50B8-R |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | DB Barrel |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |





