“True Precision Inc TPSHCBX 9mm Fits Springfield Hellcat 3.10″ 416R Stainless Steel” has been added to your cart. View cart

Faxon Firearms 12B216N16FMQT 22LR 16″ Straight Fluted Stainless Steel Barrel Fits 10/22
April 3, 2026
Daniel Defense 0212815049067 DDM4 V7 SLW *CO Compliant 5.56x45mm NATO 14.50″ No Magazine Black Hard Coat Anodized 6 Position w/SoftTouch Overmolding Stock
April 3, 2026Faxon Firearms 365B910NFSOQT Match Series 9mm Luger Fluted Threaded Black Nitride Stainless Steel, Fits Sig P365
$115.00
Faxon Firearms 365B910NFSOQT Match Series 9mm Luger Fluted Threaded Black Nitride Stainless Steel, Fits Sig P365
6 in stock
SKU: TSW|169232
Category: Handgun Barrels
Faxons Match Series pistol barrels for SIG P365 are machined in-house from stress-relieved 416-R stainless steel. These barrels are then given a black Nitride or PVD coating to increase lubricity, barrel life, and resistance to surface wear. All barrels are conventionally rifled to allow a wider range of ammunition to be used, including cast lead. The barrels drop into factory-spec slides with no gunsmithing required. Better-than-factory tolerances ensure a consistent, tighter lockup than OEM.
| UPC | 816341025998 |
|---|---|
| Manufacturer | FAXON FIREARMS |
| Manufacturer Part Number | 365B910NFSOQT |
| Barrel Length | 3.7" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Model | Match Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Style | Threaded |





