“CMMG 30D120A Barrel Sub-Assembly 300 Blackout 16.10″ Black Nitride Finish 4140 Chromoly Steel Material Carbine Length with Medium Taper Profile for AR-15” has been added to your cart. View cart

FN BBL AR-15 5.56MM 14.7″ M16 MID
May 21, 2026
MAGAZINE FN 509 9MM 10RD FDE
May 21, 2026FN BBL AR-15 5.56MM 14.7″ M4 CAR
$279.00
FN BBL AR-15 5.56MM 14.7″ M4 CAR
2 in stock
SKU: LIP|FN20-100044
Category: AR Barrels
| UPC | 845737008567 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 20-100044 |
| Barrel Length | 14.7" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 14.70" |
| Model | AR-15 |
| Package Height | 2.4 |
| Package Width | 2.5 |
| Product Type | Accessory-Barrels |
| Rate of Twist | 1 in 7" RH Twist |
| Shipping Weight | 1.85 |





