
FN 66100588 509M MRD Mid-Size 9mm Luger 10+1 4″ Black Recessed Crown Barrel, Matte Black Optic Ready/Serrated Stainless Steel Slide, Matte Black Polymer Frame w/Picatinny Rail, Ambidextrous
May 20, 2026
Rizzini USA 2203-1228 Aurum EVO 12 Gauge Break Open 3″ 2rd 28″ Black Over/Under Vent Rib Barrel, Coin Anodized Receiver Engraved w/Game Scene, Fixed Turkish Walnut Stock w/Prince of Whales Grip
May 20, 2026FN 66100819 509 Compact 9mm Luger 3.70″ Barrel 10+1, Flat Dark Earth Polymer Frame With Mounting Rail, Flat Dark Earth Stainless Steel Slide, No Manual Safety
$529.00
FN 66100819 509 Compact 9mm Luger 3.70″ Barrel 10+1, Flat Dark Earth Polymer Frame With Mounting Rail, Flat Dark Earth Stainless Steel Slide, No Manual Safety
10 in stock
The FN 509 Compact represents the next evolution in personal protection with the performance of a full-sized pistol in a concealable size. With low-profile, snag-free sights, its the right addition for every day carry and the perfect fit for in-the-waist holsters. The improved controls aid in manipulation, the improved texturing on the two included backstraps provides better recoil management and a flat faced trigger enhances trigger control with a cleaner break. Includes Two interchangeable backstraps, two magazines, owners manual, locking device and soft pistol case.
| UPC | 845737012823 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66-100819 |
| Action | Double Action Only |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.70" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 + 1 |
| Length | 11.5 |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 8.3 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1:10" RH |
| Safety | No |
| Shipping Weight | 3.0 |
| Sights | Low-Pro | High-Vis Front |
| Sights Type | HiViz Front, Low Profile Rear |
| Slide Description | Serrated |





