
JRC Spark Survival System .45 Auto 13rd Glock Magazine 17″ Barrel Brace Black Bag
March 30, 2026
TAC SOL XRING 10/22 OS BBL BLK
March 30, 2026FN PS90 Rifle 5.7x28mm 30rd Magazine 16″ Barrel Black
$1,699.00
FN PS90 Rifle 5.7x28mm 30rd Magazine 16″ Barrel Black
Out of stock
Chambered in the 5.7x28mm cartridge the FN PS90 utilizes blowback operation and fires from a closed bolt for greater accuracy and reliability. The FN PS90’s civilian legal 16.04″ cold hammer-forged MIL-SPEC barrel is equipped with an integrated muzzle brake to reduce recoil. Dual magazine latches cocking handles and an innovative synthetic thumbhole stock with a molded-in sling attachment point help make the FN PS90 fully ambidextrous.
| UPC | 818513009218 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 3848950460 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 5.7 x 28 mm |
| Capacity | 30 |
| Length | 29 |
| Model | PS90 |
| Number of Magazines | 1 / 30 rd. |
| Package Height | 4.5 |
| Package Width | 10.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:9" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 9.8 |
| Sights | 1913 Rail | Backup Iron Sights |
| Sights Type | Adjustable Sights |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Units per Box | 1 |





