
LifeCard .22LR Polymer Handle
May 21, 2026
Surefire SOCOM 3-Prong Flash Hider Suppressor Adapter for .223/5.56mm 1/2-28 Thread
May 21, 2026Freedom Ordnance FXR-FX9 Carbine Rifle 9mm Luger 33rd Magazine 16″ Barrel MLOK Forearm 6 Position Stock
$829.00
Freedom Ordnance FXR-FX9 Carbine Rifle 9mm Luger 33rd Magazine 16″ Barrel MLOK Forearm 6 Position Stock
5 in stock
Features:
- Comes standard with a 33 rd double stack magazine
- Machined from billet material anodized type III aluminum components
- Steel components are full hard nitride and nickle boron nitirded including the barrelboltejectorlast round hold openfeed ramp and extractor for extended wear properties and corrosion resistance.
| UPC | 856169007004 |
|---|---|
| Manufacturer | Freedom Ordnance |
| Manufacturer Part Number | FX9R16 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black Nitride |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 33 |
| Model | FX9 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Manual Safety |
| Shipping Weight | 8.4 |
| Sights | Optic Ready |





