LWRCI ICR9PBC16 IC-9 9MM 16″ PAT BRN
2 in stock
SKU: TSW|165530 Category:
The innovative design of these models combines the time-tested AR platform expertise of LWRCI with an innovative chamber ring delayed blowback operating system that delivers a unique Pistol Caliber AR shooting experience. Created from the ground up around US-manufactured Glock magazines, the IC-9 is chambered in 9mm featuring the same ambidextrous controls and performance attributes found in LWRCI’s luxury gas-piston AR lineup. Constructed of advanced aluminum and steel alloys, protected with hard-coat anodizing, ferritic nitrocarburization and nickel-boron surface treatments, the IC-9’s MonoForge Upper Receiver with integrated rail-base is lighter and stronger than standard pattern uppers. Coined Forging are struck, heat-treated and struck again for precise dimensional accuracy and superior surface finish.
UPC
Manufacturer
LWRC
Manufacturer Part Number
ICR9PBC16
Barrel Length
16"
Caliber/Gauge
9mm
Capacity
33 + 1
Rate of Twist
1:10"