
Taylors & Company 550813DE Smoke Wagon Uberti 45 Colt (Long Colt) 6 Shot 5.50″ Blued Round Barrel & Cylinder, Color Case Hardened Steel Frame, Checkered Walnut Navy Grip, Exposed Hammer
May 11, 2026
VKTR V31100916620 FRGD 556 13.7 HXWRX 30R ARMBLK
May 11, 2026Patriot Ordnance Factory 01839 Prescott 6 Creedmoor 20+1 22″ Black
$2,162.39
Patriot Ordnance Factory 01839 Prescott 6 Creedmoor 20+1 22″ Black
2 in stock
The Prescott was an exercise to turn the Revolution DI 6.5 Creedmoor platform into the lightest semi auto hunting rifle on the market, and to do it without needless lightening cuts. Built on the Rogue platform, the Prescott makes hunting with a semi-auto reality. The Prescott features a forged receiver set, 20″ Nitride 4150 steel barrel, KeyLock DI BCG, ambidextrous selector & charging handle, Renegade rail & oversized heatsink barrel nut and finished with our Micro B muzzle brake. Includes 20rd Magpul PMAG.
| UPC | 847313018397 |
|---|---|
| Manufacturer | Patriot Ordnance Factory |
| Manufacturer Part Number | 01839 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 20 + 1 |
| Length | 45.5 |
| Number of Magazines | 1 20 rd. Magpul PMAG |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 9.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Ambidextrous |
| Shipping Weight | 11.35 |




