
GLOCK 43X 9MM 10RD 80’S DAY CERAKOTE
May 22, 2026
WMD BEAST 300BLK 16″ 30RD NIB-X SLVR
May 22, 2026RADICAL 762X39 16″ 15″RPR 10RD BLK
$481.12
RADICAL 762X39 16″ 15″RPR 10RD BLK
12 in stock
The Radical Firearms 16″ heavy profile 7.62×39 AR rifle uses MIL-STD Upper and lower receivers along with their 15″ RPR free float rail system for increased accuracy, keeping your hands cool, and giving you plenty of room for accessories. Regardless of if it’s your first or fiftieth, a Radical Firearms AR rifle will not disappoint!
| UPC | 816903023011 |
|---|---|
| Manufacturer | Radical Firearms |
| Manufacturer Part Number | RF00078 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | 7.62 x 39mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 34.5000 |
| Model | RF-10 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Yes |
| Shipping Weight | 7.7 |
| Sights | No |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |







