“Faxon Firearms 10A863C16NGQ Big Gunner 8.6 Blackout 16″ Target Crown Steel Salt Bath Nitride 4150 Steel Barrel Fits AR10” has been added to your cart. View cart

Cross Armory CRGSS-GD Standard 3 Point Fiber Sight Green Gold Frame Fits Glock
May 14, 2026
Cross Armory CRG5MCGD Mag Catch Extended Compatible w/Glock Gen4-5 Gold Anodized Aluminum
May 14, 2026Rosco Manufacturing BL-16-HB-556-7-C Bloodline 5.56 NATO 16″ Nitride 4150 CMV Barrel
$169.20
Rosco Manufacturing BL-16-HB-556-7-C Bloodline 5.56 NATO 16″ Nitride 4150 CMV Barrel
4 in stock
SKU: TSW|179464
Category: AR Barrels
This Rosco 16″ 5.56 Bloodline Heavy Barrel (HB) was made to cater to end users who need to run their guns hard without any remorse. The heavy contour barrel is well suited for full auto use and abuse.
| UPC | 181969500081 |
|---|---|
| Manufacturer | ROSCO MANUFACTURING |
| Manufacturer Part Number | BL-16-HB-556-7-C |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | Bloodline |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |





