
CMMG 11DB039 Zeroed 22K 22 LR 1″ Black Aluminum/Stainless Steel 1/2″x28
April 27, 2026
Sig MCX SPEAR-LT Pistol .300 Blk 30rd Magazine(1) 9″ Barrel Folding Brace
April 27, 2026ROSCO 11.5″ K9 BARREL PATROL LENGTH
$180.00
ROSCO 11.5″ K9 BARREL PATROL LENGTH
36 in stock
The K9 11.5 features a proprietary patrol-length gas system that is smoother than carbine length and more reliable than mid-length. It has an optimized gas port designed to run reliably whether suppressed or unsuppressed. The K9 continuous taper is the most effective profile for dissipating heat from heavy use. By shifting weight to the back of the barrel, modern attachments on the front help create a perfectly balanced and easier-to-handle rifle. The updated target crown, inherited from the Purebred series, offers improved harmonics, fit, and finish.
| UPC | 850039693083 |
|---|---|
| Manufacturer | ROSCO MANUFACTURING |
| Manufacturer Part Number | K9-115-HY-DUFFY-556-7-PT |
| Barrel Length | 11.5" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 11.50" |
| Model | K9 |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |





