“TacFire BAR9MM16BN AR Barrel 9mm NATO 16″ Black Nitride Finish 4150 Chrome Moly Vanadium Steel Material with Threading & 1:10″ Twist for AR-15” has been added to your cart. View cart

NEMO OMEN WATCHMAN 300WIN 24″ 14RD
May 6, 2026
RADIAN BUILDER KIT 14″ GRAY
May 6, 2026ROSCO 18″ SPR PUREBRED .223 WYLDE
$211.50
ROSCO 18″ SPR PUREBRED .223 WYLDE
6 in stock
SKU: RSR|ROSPB-18-SPR-223W-7-R
Category: AR Barrels
This Rosco 18″ .223 Wylde Barrel is designed to enhance the performance of the original SPR. The SPR contour is ideal for cold bore shots on target while maintaining a good balance of weight. Gas ports are sized according to the most popular precision bullet weights and suppressor use. This barrel is an excellent choice for your 18″ SPR or DMR rifle build.
| UPC | 181969500302 |
|---|---|
| Manufacturer | ROSCO MANUFACTURING |
| Manufacturer Part Number | PB-18-SPR-223W-7-R |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Length | 18" |
| Model | Purebred |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |





