
Sig Sauer Cross STX Rifle .308 Win 10rd Magazine 20″ 5/8×24 Threaded Barrel Black
May 6, 2026
Kimber Mfg, Inc 3500405 Next Generation Pro 9mm Luger 9+1 4″ Stainless Crowned Bull Barrel, Matte Stainless Steel Optic Ready/Serrated Slide, Matte Stainless Steel Frame w/Beavertail, Black Walnut w/G
May 6, 2026Taylor & Co 1875 Outlaw Handgun 9mm Luger 6rd Capacity 5.5″ Barrel Walnut Grips
$661.58
Taylor & Co 1875 Outlaw Handgun 9mm Luger 6rd Capacity 5.5″ Barrel Walnut Grips
3 in stock
The 1875 Army Outlaw Revolver is a faithful reproduction of the 1875 Remington® single-actions which kept the solid frame and overall styling of Remington’s 1858 percussion models. Ordinary citizens and Old West lawmen alike recognized the sturdy quality of the new Remington revolvers. The infamous Frank James even carried one for most of his outlaw career in the .45 caliber. The 1875 Army Outlaw model features a forged blued steel frame blued parts spring retained cylinder pin the "webbed" ejector rod tube and a two-piece walnut grip.
| UPC | 810012512886 |
|---|---|
| Manufacturer | Taylors and Company |
| Manufacturer Part Number | 550997 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Length | 5.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 6 |
| Package Height | 2.0 |
| Package Width | 7.75 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1-in-16" |
| Shipping Weight | 3.2 |
| Sights | Fixed Blade | Notch Rear |
| Sights Type | Fixed Sights |





