
DD BBL 556 14.5″ LW MID
May 13, 2026
MAG DURAMAG 15RD 6ARC/6.5GRND SS BLK
May 13, 2026BALLISTIC BBL 5.56 14.5″ MID HNSN
$218.50
BALLISTIC BBL 5.56 14.5″ MID HNSN
10 in stock
SKU: RSR|BABL556008F
Category: AR Barrels
At Ballistic Advantage they produce quality AR barrels that exceed the most enduring demands of their customers. All of their AR barrels surpass the competition in accuracy, precision, and beautifully contoured aesthetics. BA’s engaged team of engineers and machinists continually improve designs and create new innovations to enhance performance, from their popular 16″ AR barrels to all other lengths and styles they provide to produce the best functioning AR’s available.
| UPC | 819747020734 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL556008F |
| Barrel Length | 14.5" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 14.50" |
| Model | AR Barrel |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |







