“FN 20-100041 AR-15 5.56x45mm NATO 16″ Button Rifled M16 Profile Mid Length Gas System, Black Phosphate Cold Hammer Forged Chrome Lined” has been added to your cart. View cart

BALLISTIC BBL 5.56 16″ HANSON W/LPGB
May 13, 2026
HOGUE AR15 STK COMMERCIAL RBR BLK
May 13, 2026BALLISTIC BBL 223WYLDE 14.5″ PRM BLK
$232.75
BALLISTIC BBL 223WYLDE 14.5″ PRM BLK
20 in stock
SKU: RSR|BABL223008PQ
Category: AR Barrels
This .223 Wylde chambered 14.5 inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a QPQ finish. The Premium Black Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension. Hanson Series Barrels feature the proprietary BA Hanson profile and include a pinned lo-pro gas block.
| UPC | 819747021502 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL223008PQ |
| Barrel Length | 14.5" |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Length | 14.50" |
| Model | Premium Black Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |







