
GLOCK 43X COMP 9MM 10RD ANIME GREEN
April 10, 2026
KAK AR-15 LPK BASIC BUILD KIT
April 10, 2026BALLISTIC BBL 223WYLDE 18″ FLTD SPR
$256.50
BALLISTIC BBL 223WYLDE 18″ FLTD SPR
4 in stock
SKU: TSW|44386
Category: AR Barrels
This .223 Wylde chambered 18 inch barrel is machined from 416R Stainless Steel with a bead blasted finish. Ballistic Advantage’s Premium Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension. Featuring functionally aggressive flutes and crisp, clean lines, BA Fluted barrels deliver the perfect balance of weight and rigidity. Utilizing six and eight flute designs we’ve achieved weight reduction up to and exceeding 16 ounces. Confidently lighten your kit without sacrificing an ounce of accuracy.
| UPC | 819747021458 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL223021PL |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | .223 Wylde |
| Length | 18" |
| Model | Premium Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:8" |







