“Faxon Firearms 15A58M16NGQ Match Series Gunner 5.56x45mm NATO 16″ Target Crown Steel QPQ Black Nitride 4150 Steel Barrel” has been added to your cart. View cart

BALLISTIC BBL 5.56 11.3″ HANSON LPGB
April 7, 2026
BALLISTIC BBL 223WYLDE 16″ MID TAC
April 7, 2026BALLISTIC BBL 6MMARC 18″ RIFLE
$251.75
BALLISTIC BBL 6MMARC 18″ RIFLE
8 in stock
SKU: TSW|160217
Category: AR Barrels
This 18″ 6MM ARC barrel is machined from 416 Stainless Steel with a QPQ finish. Ballistic Advantage’s Premium Black Series Barrels feature a Nickel Boron Coated Extended M4 Feed Ramp Extension.
| UPC | 819747028648 |
|---|---|
| Manufacturer | Ballistic Advantage |
| Manufacturer Part Number | BABL6MM002PQ |
| Barrel Length | 18" |
| Caliber/Gauge | 6MM ARC |
| Length | 18" |
| Model | Premium Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |







