
TRIJICON ACCUPOINT 1-6X24 STD DPLX
May 9, 2026
Alpha Foxtrot AF1911 Romulus Handgun 9mm Luger 17rd (1) & 19rd (1) Magazines 3.5″ Ported Barrel Black RMSc
May 10, 2026Bergara HMR Pro Rifle 6.5 Creedmoor 5rd Magazine 24″ Threaded Barrel
$1,699.99
Bergara HMR Pro Rifle 6.5 Creedmoor 5rd Magazine 24″ Threaded Barrel
1 in stock
Specifications:
- Caliber: 6.5 Creedmoor
- Weight: 9.6 lbs
- Overall Length: 44″
- Barrel Length: 24″
- Twist: 1:8
- Magazine: AICS style detachable
- Magazine Capacity: 5
- Mag Capacity: 5 round mag provided
- Trigger: TriggerTech® Frictionless Release Technology?
- Barrel Taper: No. 5
- Muzzle: Threaded 5/8-24? with knurled thread protector
- Stock: Bergara HMR Molded with mini-chassis
- Scope Mount: Fits Remington 700 bases with 8 X 40 screws
- Integrated QD flush cup sling mounts and swivel mounts
- Rear butt-stock: Adjustable cheek piece and length-of-pull
- Full-length Integrated mini-chassis for repeatable bedding and supports fully free-floated barrel
| UPC | 043125065103 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | BPR20-65MC |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Finish | Tactical Gray Cerakote |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 |
| Length | 49.0500 |
| Model | HMR PRO |
| Number of Magazines | 1 / 5 rd. AICS |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Thumb Safety |
| Shipping Weight | 13.2 |
| Sights | Drilled & Tapped |
| Thread Pattern | 5/8"-24 tpi |





