
Leupold 183840 VX-6HD Gen 2 3-18x56mm CDS-SZL2 Illuminated FireDot Twilight Hunter Reticle 30mm
June 9, 2025
Arsenal SAM7UF-85 SAM7UF 7.62x39mm 16.25″ 10+1 Black Underfolding Stock
June 9, 2025Bergara Rifles B14S752CF B-14 Crest 6.5 Creedmoor 5+1 20″ Sniper Gray Cerakote #5 Contour Threaded Barrel, Sniper Gray Cerakote Steel Receiver, Black & Gray Sponge Fixed Carbon Fiber Stock
$2,149.99
Bergara Rifles B14S752CF B-14 Crest 6.5 Creedmoor 5+1 20″ Sniper Gray Cerakote #5 Contour Threaded Barrel, Sniper Gray Cerakote Steel Receiver, Black & Gray Sponge Fixed Carbon Fiber Stock
11 in stock
Designed for the highest standard of mountain hunting adventures, the B-14 Crest is a high-performance rifle inspired to meet the needs of the most demanding backcountry hunters. Features a 100% carbon fiber stock with black & gray sponge pattern; fluted bolt; threaded barrel w/Omni Muzzle Brake and Bergara Performance Trigger.
| UPC | 043125016709 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | B14S752CF |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 5 + 1 |
| Model | Premier Series |
| Number of Magazines | 1 5 rd. AICS |
| Package Height | 2.9 |
| Package Width | 7.9 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Shipping Weight | 8.492 |





