
WAL PDP PRO 9MM 4.6″ 18RD GRAY OR TB
May 12, 2026
HK MR556 A4 556NATO 11″ 30RD BLK
May 12, 2026BERGARA BBL ACTION #5.5 6.5CM 24″
$1,249.99
BERGARA BBL ACTION #5.5 6.5CM 24″
3 in stock
Available now, Bergara’s Premier Actions are precision-crafted in the USA from 416 Stainless Steel, designed to fit most Remington 700 style stocks and chassis. These actions feature an enlarged bolt handle, spiral-fluted body, dual ejector, sliding plate extractor, and are compatible with Rem 700 style scope bases with an 8-40 screw pattern. Ideal for precision and durability, this contour, featured on the HMR Pro, offers a balanced profile for reliable performance in hunting and long-range shooting.
| UPC | 043125170654 |
|---|---|
| Manufacturer | Bergara |
| Manufacturer Part Number | BPBA17-65 |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RECEIVER |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Length | 24" |
| Model | Premier Series |
| Package Height | 3.7 |
| Package Width | 10.0 |
| Product Type | Accessory-Actions |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Shipping Weight | 8.35 |





