
Steyr Arms ATC5BASE ATC Base 9mm Luger 20+1 5″ Black Barrel, Nitrocarburized Stainless Steel Lightening Cut/Optic Cut/Serrated Slide & Frame w/Beavertail & Picatinny Rail, Black Grips
May 8, 2026
Cadex Inc CDXMCKRKN6524BR20I2B1N CDX-MC Kraken 6.5 Creedmoor 10+1 24″ Black DLC Match Grade Threaded Barrel, Hybrid Tan Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Hybrid Tan Adjustable Folding Buttst
May 8, 2026Cadex Inc CDXMCKRKN6524BR20I2B1N CDX-MC Kraken 6.5 Creedmoor 10+1 24″ Black DLC Match Grade Threaded Barrel, Black DLC Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Black Adjustable Folding Buttstock, B
$8,027.95
Cadex Inc CDXMCKRKN6524BR20I2B1N CDX-MC Kraken 6.5 Creedmoor 10+1 24″ Black DLC Match Grade Threaded Barrel, Black DLC Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Black Adjustable Folding Buttstock, B
1 in stock
The CDX-MC KRAKEN is a multi-caliber rifle using an innovative patented barrel change system. This multi-caliber system features the lowest shift of point of impact between takedown and reassembly of the same barrel on the market. Cadex CDX-MC uses a traditional barrel-to-action threading system while incorporating a special tool designed to unscrew and torque its barrel from the breech side. A single screw secures the chassis detachable base for fast conversion between short and long action calibers. Maintaining the same P.O.I. is critical at extreme ranges and the Kraken surpasses any other multi-caliber system on the market.
| UPC | 842940108534 |
|---|---|
| Manufacturer | CADEX INC |
| Manufacturer Part Number | CDXMCKRKN6524BR20I2B1N |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 10 + 1 |
| Rate of Twist | 1:8" |





