
S&B 10MM 180GR FMJ 50/1000
May 14, 2026
FORTIS TAKEDOWN PIN NITRIDE
May 14, 2026Daniel Defense 0216530063047 DD5 V5 6.5 Creedmoor 20″ 20+1 Black Hard Coat Anodized 6 Position w/SoftTouch Overmolding Stock MLOK
$2,812.00
Daniel Defense 0216530063047 DD5 V5 6.5 Creedmoor 20″ 20+1 Black Hard Coat Anodized 6 Position w/SoftTouch Overmolding Stock MLOK
1 in stock
This highly accurate and durable rifle includes an adjustable gas block that allows for a consistent feel, whether shooting suppressed or unsuppressed. The perfected bolt carrier group reduces overall recoil impulse and is easy to maintain and operate in all conditions.
| UPC | 818773021234 |
|---|---|
| Manufacturer | Daniel Defense |
| Manufacturer Part Number | 0216530063047 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | MODERN SPORTING RIFLE |
| Barrel Finish | Black Phosphate |
| Barrel Length | 20" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 20 |
| Length | 41.6 |
| Model | DD5 V5 |
| Number of Magazines | 1 20 rd. PMAG |
| Package Height | 14.0 |
| Package Width | 4.0 |
| Product Type | AR |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | Safety Selector Switch |
| Shipping Weight | 16.7 |
| Sights | No |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |
| State Restriction (IL) | NO SALE TO ILLINOIS PICA |
| State Restriction (OR) | NO SALE TO OREGON |
| State Restriction (RI) | NO DIRECT SHIP TO RHODE ISLAND |
| State Restriction (WA) | NO DIRECT SHIP TO WASHINGTON |
| Thread Pattern | 5/8"x24 |





