“Strike Industries G4MDCOMPC Mass Driver Compensator Black Aluminum with 1.41″ OAL for 9mm Luger Glock 19 Gen4” has been added to your cart. View cart

Wilson Combat TRMLOKAR2012 AR-10 M-Lok Handguard 6005A-T5 Aluminum Black Hard Coat Anodized 12.6″
April 2, 2026
Faxon Firearms 15BARC75M16NGQ5RNP3 Match Series 6mm ARC 16″ Salt Bath Nitride 416-R Stainless Steel Barrel
April 2, 2026Faxon Firearms GB910N19LGQT Match Series 9mm Luger Compatible w/Glock 45/19 Gen2-5, Fluted Threaded Black Nitride Steel
$115.00
Faxon Firearms GB910N19LGQT Match Series 9mm Luger Compatible w/Glock 45/19 Gen2-5, Fluted Threaded Black Nitride Steel
14 in stock
SKU: RSR|FXGB910N19LGQ-T
Category: Glock Barrels
Faxon’s Match Series Pistol Barrels for Glock 19 are machined from stress-relieved 416-R stainless steel. These barrels are then given a black Nitride or PVD coating to increase lubricity, barrel life, and resistance to surface wear. All barrels are conventionally rifled to allow a wider range of ammunition to be used, including cast lead. The barrels drop into factory-spec slides with no gunsmithing required. Better-than-factory tolerances ensure a consistent.
| UPC | 816341022539 |
|---|---|
| Manufacturer | FAXON FIREARMS |
| Manufacturer Part Number | GB910N19LGQT |
| Barrel Length | 4.5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Length | 7.9500 |
| Model | Match Series |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Sights | No |
| Style | Threaded |





