“Diamondback 556M16M50B8R DB Barrel 5.56x45mm NATO 16″ Black Nitride Chrome Moly Vanadium Steel” has been added to your cart. View cart

PROOF RESEARCH ELEVATION MTR 308WIN TFDE LH
May 21, 2026
FN BBL AR-15 5.56MM 14.7″ M16 MID
May 21, 2026FN BBL AR-15 5.56MM 16″ M4 CAR
$279.00
FN BBL AR-15 5.56MM 16″ M4 CAR
1 in stock
SKU: LIP|FN20-100046
Category: AR Barrels
| UPC | 845737008420 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 20-100046 |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | AR-15 |
| Package Height | 2.3 |
| Package Width | 2.3 |
| Product Type | Accessory-Barrels |
| Rate of Twist | 1 in 7" RH Twist |
| Shipping Weight | 2.05 |





