“Faxon Firearms 10A863C16NGQ Big Gunner 8.6 Blackout 16″ Target Crown Steel Salt Bath Nitride 4150 Steel Barrel Fits AR10” has been added to your cart. View cart

FN BBL AR-15 5.56MM 16″ M4 CAR
May 21, 2026
FN BBL AR-15 5.56MM 14.7″ M4 CAR
May 21, 2026FN BBL AR-15 5.56MM 14.7″ M16 MID
$279.00
FN BBL AR-15 5.56MM 14.7″ M16 MID
1 in stock
SKU: LIP|FN20-100038
Category: AR Barrels
| UPC | 845737008451 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 20-100038 |
| Barrel Length | 14.7" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 14.70" |
| Model | AR-15 |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 2.5 |
| Product Type | Accessory-Barrels |
| Rate of Twist | 1 in 7" RH Twist |
| Shipping Weight | 1.85 |





