
SPRGFLD 45ACP TRP OPER AKOTE FULL RL
May 27, 2026
S&W SD40 2.0 40S&W 4″ 14RD BLK/SLV
May 27, 2026FN REFLEX MRD NMS 9MM 3.3″ 10RD BLK
$569.00
FN REFLEX MRD NMS 9MM 3.3″ 10RD BLK
2 in stock
The FN Reflex MRD is a precisely accurate pistol for everyday carry and perfected for deep concealment. With an internal hammer and multiple redundant safeties, the trigger is the smoothest, most refined fire control in an FN carry pistol. Stacking tight groups on target with match-grade accuracy is instinctive, with shootabilty besting all guns in its class. The extended and flush-fit magazines secure a combined total of 20+1 rounds at the ready, with a thin profile that won’t print under cover garments. A multi-faceted grip texture delivers more control at speed while a slim, 1-inch slide adds all-day carry comfort.
| UPC | 845737016289 |
|---|---|
| Manufacturer | FN America / FN Herstal |
| Manufacturer Part Number | 66-101414 |
| Action | Single Action |
| ATF Type | Pistol |
| Barrel Finish | Black |
| Barrel Length | 3.3" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 11.1500 |
| Model | Reflex |
| Number of Magazines | 2 10 rd. |
| Package Height | 2.25 |
| Package Width | 8.125 |
| Product Type | Semi-Auto Pistol |
| Rate of Twist | 1-in-10" |
| Safety | Hammer |
| Shipping Weight | 2.1 |
| Sights | 3 Dot |
| Sights Type | Steel Dovetail Tritium Front/Double-Dot Rear |
| Slide Description | Optic Ready/Serrated |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |







