
Hawke Sport Optics 14205 Vantage IR Riflescope Black 1-4x20mm 1″ Tube Illuminated Red/Green Turkey DOT IR Reticle
April 3, 2026
Hawke Sport Optics 14220 Vantage IR Riflescope Black 3-9x40mm 1″ Tube Illuminated Red/Green 30/30 Centre Cross Reticle
April 3, 2026Hawke Sport Optics 14218 Vantage IR Riflescope Black 3-9x40mm 1″ Tube Illuminated Red/Green L4A DOT 2.5 MOA Reticle
$219.99
Hawke Sport Optics 14218 Vantage IR Riflescope Black 3-9x40mm 1″ Tube Illuminated Red/Green L4A DOT 2.5 MOA Reticle
3 in stock
A variant of the classic L4 reticle, the L4A Dot uses a more open outer post design to keep more of the target visible while aiming. 30 spacing from center to post at 100yds when on 4x magnification. This is equivalent to 83cm at 100m.
| UPC | 5054492142187 |
|---|---|
| Manufacturer | HAWKE SPORT OPTICS |
| Manufacturer Part Number | 14218 |
| Adjustable Parallax | Fixed |
| Eye Relief | 3.50" |
| Length | 12.40" |
| Magnification | 3-9x |
| Optic Coating | Fully Multi Coated |
| Reticle | Illuminated Red/Green L4A DOT 2.5 MOA |





