
WIN SPRX 12GA 3.5″ 00BK 18PLT 5/250
April 29, 2026
RUG 77/44 44MAG 16.6″ SS 4RD CAMO TB
April 29, 2026HERITAGE ROSCOE 38SPL 3″ 5RD BLK
$335.57
HERITAGE ROSCOE 38SPL 3″ 5RD BLK
30 in stock
The Heritage Roscoe is our tribute to the legendary gunfighters of the 1930s, 40s and 50s. The hard-boiled detectives battling mob crime, the movie sleuths, and even the real world cops of those era all had something in common. They carried a revolver, the Heritage Roscoe is a recreation of those guns.
| UPC | 725327942443 |
|---|---|
| Manufacturer | Heritage Arms |
| Manufacturer Part Number | HR38B3W |
| Action | Double / Single Action |
| ATF Type | Revolver |
| Barrel Finish | Black Polished |
| Barrel Length | 3" |
| Caliber/Gauge | .38 Special |
| Capacity | 5 |
| Length | 10.5 |
| Model | Roscoe |
| Package Height | 1.7 |
| Package Width | 6.0 |
| Product Type | Revolver |
| Rate of Twist | 1:16" RH |
| Safety | Transfer Bar |
| Shipping Weight | 1.85 |
| Sights | Fixed |
| Sights Type | FIXED |
| State Restriction (CA) | NO DIRECT SHIP TO CALIFORNIA |







