
CVA CR4437DC Cascade Takedown 308 Win 1rd 20″ Flat Dark Earth Cerakote Stainless Steel Threaded Barrel & Receiver w/Picatinny Rail, Duck Camo Synthetic Stock
April 13, 2026
Fort Scott Munitions 556062SCV Tumble Upon Impact (TUI) 5.56x45mmNATO 62gr Solid Copper Spun 20 Per Box/25 Case
April 13, 2026Howa HGR72503 1500 Hogue 6.5 Creedmoor 4+1 24″ Blued Heavy Barrel, Blued Steel Receiver, Green Hogue OverMolded Synthetic Stock
$566.13
Howa HGR72503 1500 Hogue 6.5 Creedmoor 4+1 24″ Blued Heavy Barrel, Blued Steel Receiver, Green Hogue OverMolded Synthetic Stock
2 in stock
The combination of the high precision HOWA 1500 and the ergonomic Hogue OverMolded stock is a perfect blend for a lightweight, entry level match or sporting rifle you can depend on. The soft, tactile grip of the Hogue stock comes with pillar bedding and recoil pad. And the HOWA 1500 brings with it, cold hammer forged barrel, steel forged bolt and receiver, sling swivel studs, HACT 2-stage trigger and three-position safety.
| UPC | 682146381672 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HGR72503+ |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 24" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Length | 47 |
| Magazine Included | 1 x 4-Round |
| Model | M1500 Hogue |
| Package Height | 4.0 |
| Package Width | 10.1 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 10.5 |
| Sights | Drilled & Tapped |





