
XS Sights GL0015P4G DXT2 Standard Dot Green/White Tritium Front/Black/White Rear/Black Frame, Compatible w/ Glock 17/19, Front Post/Rear Dovetail Mount
April 21, 2026
Rival Arms RA20G102A Precision 9mm Luger Compatible w/Glock 17 Gen3-4, 4.49″ Fluted Threaded Black PVD Stainless Steel
April 21, 2026HOWA M1500 FENCE LINE 6.5GREN 22″ SE
$654.39
HOWA M1500 FENCE LINE 6.5GREN 22″ SE
2 in stock
At the foundation of the Fence Line Series lies the Howa 1500 barreled action a bolt-action powerhouse that’s redefined affordability and reliability since its 1979 debut, hunters across America’s diverse terrains depend on the Howa precision. Crafted in Japan by Howa Machinery with over a century of firearms heritage, this platform delivers sub-MOA accuracy (guaranteed 1-inch or better at 100 yards), hammer-forged barrels for exceptional durability and barrel life, and a crisp HACT two-stage trigger. Its 90-degree bolt throw ensures smooth, reliable cycling with dual locking lugs and a spring-loaded M16-style extractor, while the three-position safety allows unloading on safe or bolt-locking for safe transport through sprawling terrain. Featuring versatile action lengths (Mini, Short, Long) supporting all the popular calibers. The Howa1500 offers threaded muzzles for brakes-suppressors, Picatinny-ready receivers, and various stocks from lightweight coated synthetics stock options.
| UPC | 682146890075 |
|---|---|
| Manufacturer | Howa |
| Manufacturer Part Number | HMFN65GRSE |
| Action | Bolt Action |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Grendel |
| Capacity | 5 |
| Model | 1500 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1:8" |
| Safety | 3 Position |





