April 22, 2026PARD PA4-50/LRF Pantera 480 LRF Thermal Black 3.3x50mm Multi Reticle, Digital 2x/4x/6x/8x Zoom 640×480, 12 Microns, 50 Hz Resolution
PARD PA4-50/LRF Pantera 480 LRF Thermal Black 3.3x50mm Multi Reticle, Digital 2x/4x/6x/8x Zoom 640×480, 12 Microns, 50 Hz Resolution
6 in stock
The Pantera 480 LRF is a compact and lightweight multifunctional thermal imaging device with a 50mm lens and 100mm of eye relief that also integrates a Laser Range Finder effective up to 1000m. Easily mounts to your rifle with the included 30mm rings. It features a 3x base magnification and 2-8x digital zoom magnification that enlarges the target. With a 5 x 5 degree field of view, you have a great sense of where the target is in relation to the environment. Resolution of the IPS display is 800×800 (true round display) and backs up the 480×360 thermal sensor allowing the Pantera to sense targets at up to 3400m. The Pantera offers six thermal image display options, four reticle colors, six reticle styles and three independent scene modes to adapt to varying environmental conditions and user preferences. The Pantera features such as a Ballistics Calculator, PIP mode, Hot Target Tracing, Internal Digital Gyroscope, Recoil-Activated Recording, Loop Recording, Electronic Compass, Mechanical Shutter, Integrated Microphone, firmware updates and Wi-Fi connectivity to your mobile device via the free PARDVision app. Integrates 1536×1536 digital image capture (.JPG) and 768×768 video (.mp4) recording for your shot record that can be saved to a 128GB removable micro SD card.
| UPC | 850050408758 |
|---|---|
| Manufacturer | OPTIMAX TECHNOLOGY LLC |
| Manufacturer Part Number | PA4-50/LRF |
| Eye Relief | 0 |
| Length | 16.5000 |
| Magnification | 3.3x |
| Resolution | 640×480, 12 Microns, 50 Hz |