4 in stock
The Retay GORDION is a lightweight high performance semi-automatic inertia powered shotgun featuring Retay’s Inertia Plus System, Its the world’s most advanced inertia action. The Inertia Plus System eliminates misfires by ensuring the system’s rotating bolt locks into the chamber under all conditions while at the same time preventing unintended disengagement. Retay’s Inertia Plus System ensures that your shotgun will be ready when called upon. The Mara Barrel features an 8mm vented sight rib, TruGlo front bead sight, and set of 5 interchangeable MaraPro choke tubes. Single Pin Removable Trigger Group with generously sized trigger guard milled from solid billet aluminum with milled or wire EDM cut internal components with cross bolt manual safety. A MegaLine ABS fitted hard case with metal hinges, stock fit adjustment shims, sling swivels, gun oil is included.
| UPC | 193212018403 |
|---|---|
| Manufacturer | RETAY USA |
| Manufacturer Part Number | GORPLBLK-28 |
| Action | Semi-Auto |
| ATF Type | SHOTGUN |
| Barrel Length | 28" |