“FN 20-100041 AR-15 5.56x45mm NATO 16″ Button Rifled M16 Profile Mid Length Gas System, Black Phosphate Cold Hammer Forged Chrome Lined” has been added to your cart. View cart

DNZ Game Reaper Browning Rifle Scope All Bar & L/R BLR Receiver Mount 30mm High – Black
August 12, 2025
Sellier & Bellot SB757C Rifle 7x57mmMauser 173gr Soft Point Cut Through Edge 20 Per Box/20 Case
August 12, 2025Rosco Manufacturing BL-145-GVT-556-7-M Bloodline 5.56 NATO 14.50″ Nitride 4150 CMV Barrel
$162.00
Rosco Manufacturing BL-145-GVT-556-7-M Bloodline 5.56 NATO 14.50″ Nitride 4150 CMV Barrel
8 in stock
SKU: RSR|ROSBL-145-GVT-556-7-M
Category: AR Barrels
This Bloodline Barrel (Mid-Length): 14.5″ M4 5.56 NATO Mid-Length barrel was designed around the USASOC specs for an Improved Upper Receiver Group with a little bit of the Rosco touch as well. The longer gas system allows for a smoother gas curve which leads to managed dwell times. This combo creates a great balance of speed and performance
| UPC | 181969500050 |
|---|---|
| Manufacturer | ROSCO MANUFACTURING |
| Manufacturer Part Number | BL-145-GVT-556-7-M |
| Barrel Length | 14.5" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 14.50" |
| Model | M4 |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |





