“Ballistic Advantage BABL223017P Premium Series 223 Wylde 16″ Midlength Gas System with SPR Profile Stainless Bead Blasted Finish 416R Stainless Steel for AR-15” has been added to your cart. View cart

Hornady 90104 American Gunner 380ACP 90gr Hornady XTP Hollow Point 25 Per Box/10 Case
April 2, 2026
ROSCO SP-BL-105-556-BCG-GTC-NGB-001 SAUCEPACK+URG
April 2, 2026Rosco Manufacturing BL-16-M4-556-7-C Bloodline 5.56 NATO 16″ Nitride 4150 CMV Barrel Fits M4 Carbine
$166.50
Rosco Manufacturing BL-16-M4-556-7-C Bloodline 5.56 NATO 16″ Nitride 4150 CMV Barrel Fits M4 Carbine
5 in stock
SKU: TSW|179465
Category: AR Barrels
This Rosco 16″ M4 5.56 NATO Bloodline Barrel is the perfect addition to next build featuring perfect balance, properly sized gas ports in order to optimize performance and reduce premature wear and tear from over gassed barrels.
| UPC | 181969500067 |
|---|---|
| Manufacturer | ROSCO MANUFACTURING |
| Manufacturer Part Number | BL-16-M4-556-7-C |
| Barrel Length | 16" |
| Caliber/Gauge | .223 REM/5.56 NATO |
| Length | 16" |
| Model | Bloodline |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:7" |





