“Rival Arms RA20G103E Precision V1 Drop-In Barrel 9mm Luger 4.49″ Gold PVD Finish 416R Stainless Steel Material for Glock 17 Gen5” has been added to your cart. View cart

FUSION XP-COMP-9-BLK-10 XP PRO COMP 9MM 10R BLK
May 22, 2026
Sig Sauer BBL22919 P229 9mm Luger 3.90″ Black Nitride Steel
May 22, 2026Sig Sauer BBL2269T P226 9mm Luger 4.90″ Threaded
$219.05
Sig Sauer BBL2269T P226 9mm Luger 4.90″ Threaded
2 in stock
SKU: RSR|SGBBL-226-9-T
Category: Handgun Barrels
Upgrade or replace the barrel on your P226 with this original Sig Sauer part. The threaded barrel is chambered in 9mm and allows you to attach a suppressor or other muzzle device. A knurled thread cap protects the end when no device is attached. Sig Sauer factory replacement pistol barrels are specially heat-treated for toughness and durability. This model is compatible with P226 pistols and has a black finish with 13.5x1LH muzzle threads.
| UPC | 798681299201 |
|---|---|
| Manufacturer | Sig Sauer |
| Manufacturer Part Number | BBL2269T |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Length | 4.90" |
| Model | P226 |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:16" |
| Style | Drop-In |
| Thread Pattern | 13.5×1 LH |





