
SilencerCo Thread Protector .578×28
May 5, 2026
TacShield Sport Ridge 2 Point Rifle Sling 1″ Wide HK Snap Hooks Coyote Brown
May 5, 2026SilencerCo Threaded Barrel for H&K VP9 9mm Luger 1/2×28 4.5″ Black
$143.65
SilencerCo Threaded Barrel for H&K VP9 9mm Luger 1/2×28 4.5″ Black
19 in stock
All pistol suppressors require a threaded pistol barrel. SilencerCo noticed a market need for high quality pistol barrels and we stepped in to offer them. Holding to the same commitment to quality as all of our products the threaded barrels are tough enough to hold up under the harshest conditions. Made of 416R stainless steel and finished in black nitride (some models remain stainless). For use with a pistol silencer you will also need a piston.
SilencerCo threaded barrels come with a Thread Protector.
H&K VP9 — 9MM 1/2″–28 (AC1549) | 4.5″ length
| UPC | 817272018240 |
|---|---|
| Manufacturer | Silencer Co |
| Manufacturer Part Number | AC1549 |
| Barrel Length | 4.09 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Length | 4.50" |
| Model | HK |
| Package Height | 1.5 |
| Package Width | 1.3 |
| Product Type | Accessory-Barrels |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Shipping Weight | 0.307 |
| Style | Threaded |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |





