
Elite Tactical Systems Carbon Smoke Rifle Magazine for HK MP5 9mm Luger 30/rd
April 14, 2026
Cimarron CA282 1873 Sporting Full Size 45 Colt (Long Colt) 13+1 24″ Blued Octagon Barrel, Color Case Hardened Stainless Steel Receiver, Fixed Walnut Stock, Right Hand
April 14, 2026SilencerCo Threaded Barrel for S&W M&P Shield 9mm Luger 1/2×28 3.5″ Black
$143.65
SilencerCo Threaded Barrel for S&W M&P Shield 9mm Luger 1/2×28 3.5″ Black
5 in stock
All pistol suppressors require a threaded pistol barrel. SilencerCo noticed a market need for high quality pistol barrels and we stepped in to offer them. Holding to the same commitment to quality as all of our products the threaded barrels are tough enough to hold up under the harshest conditions. Made of 416R stainless steel and finished in black nitride (some models remain stainless). For use with a pistol silencer you will also need a piston.
SilencerCo threaded barrels come with a Thread Protector.
S&W M&P SHIELD — 9MM 1/2″–28 (AC2290) | 3.5″ length
| UPC | 816413022573 |
|---|---|
| Manufacturer | Silencer Co |
| Manufacturer Part Number | AC2290 |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Length | 3.50" |
| Model | M&P Shield |
| Package Height | 1.3 |
| Package Width | 1.3 |
| Product Type | Accessory-Barrels |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Shipping Weight | 0.253 |
| Style | Threaded |
| Thread Pattern | 1/2"x28 |





