“True Precision Inc TPSHCBX 9mm Fits Springfield Hellcat 3.10″ 416R Stainless Steel” has been added to your cart. View cart

SANTAN AR15 EXT MAG RELEASE RED
February 2, 2026
WEATHERBY 307 ADVENTURE SD 243WIN 22″
February 2, 2026Springfield Hellcat 3.8″ Threaded Barrel w/ Self-Indexing Compensator – 9mm Luger
$151.67
Springfield Hellcat 3.8″ Threaded Barrel w/ Self-Indexing Compensator – 9mm Luger
15 in stock
SKU: LIP|SFHC0901TB-KIT
Category: Handgun Barrels
Now available for the ever-popular Hellcat micro 9mm EDC pistol is a 3.8” Threaded Barrel w/ Self-Indexing Compensator kit. This drop-in system is designed to work with any standard configuration Hellcat 9mm pistol and features a black Melonite finish for rust-resistance and lubricity as well as 1/2×28 threading. The compensator included with the threaded barrel helps reduce muzzle rise and perceived recoil.
- For use in any 3" Hellcat pistol configuration.
- WILL NOT FIT THE HELLCAT PRO! FOR USE WITH STANDARD HELLCAT CONFIGURATIONS ONLY!
- Barrel Finish: Melonite®
- Compensator Material: 8082 Aluminum
- Compensator Finish: Anodized Matte Black
- Twist Rate: 1:10
- Barrel Length: 3.8"
- Barrel Weight: 2.72 oz
- Compensator Weight: 0.7 oz
- Thread Protector Weight: 0.195 oz
- Thread Size: 1/2 x 28
| UPC | 706397962920 |
|---|---|
| Manufacturer | Springfield Armory |
| Manufacturer Part Number | HC0901TB-KIT |
| Barrel Length | 3.8" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Length | 3.80" |
| Model | Hellcat |
| Package Height | 2.1 |
| Package Width | 2.4 |
| Product Type | Accessory-Kits |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Shipping Weight | 0.35000000000000003 |
| Sights | No |





