
Shark Coast Tactical 300-044-1000-14 Distressed 5.56 NATO 30+1 16″ Black Melonite Threaded Barrel, Green Distressed Cerakote Aluminum Receiver w/Picatinny Rail, M-LOK Handguard, Magpul MOE SL Black Po
May 7, 2026
CMMG BNSHE MK47 762X39 12.5″ 30RD AB
May 7, 2026S&W M&P9 M2.0 CMPTR HD OR 9MM 10R TS
$1,199.00
S&W M&P9 M2.0 CMPTR HD OR 9MM 10R TS
8 in stock
The M&P M2.0 Competitor HD provides the highest level shooting experience for those who measure time in fractions of seconds. Specifically engineered for speed, the Competitor HD features a spiral fluted stainless steel barrel and a lightened slide with deeper, more aggressive serrations for the most agile competition M&P yet. The stainless steel frame with new texturing on the sides makes this pistol melt into your hand and balance like an extension of your arm. The Competitor HD inspires you to train harder, go faster and compete more as you push limits of what a factory pistol was capable of. Elevate your competitive edge with the M&P M2.0 Competitor HD, a precision-engineered pistol designed for dominant performance. The spiral-fluted barrel, slide lightening cuts, and robust frame dramatically reduce felt recoil for superior split times, while the external magwell and extended release ensure flawless, high-speed reloads. HI-VIZ tritium sights and C.O.R.E. optics compatibility deliver unwavering accuracy on every stage.
| UPC | 022188901047 |
|---|---|
| Manufacturer | Smith & Wesson / S&W |
| Manufacturer Part Number | 14071 |
| Action | Semi-Auto |
| Barrel Finish | Black Armornite |
| Barrel Length | 5" |
| Caliber/Gauge | 9mm |
| Capacity | 10 |
| Length | 8.25'' |
| Magazine Included | 4 x 10-Round |
| Model | M&P M2.0 |
| Number of Magazines | 4 |
| Product Type | Striker Fired |
| Rate of Twist | 1:10" |
| Safety | Manual Safety |
| Shipping Weight | 6.8 |
| Sights | Night Sight Front Only |
| Sights Type | FIBER OPTIC |
| Slide Description | Lightening Cut/Optic Ready/Serrated |







