
Jk Armament JK105CCX9FDE CCX 9mm Luger 1.05″ Flat Dark Earth 1/2″x28
May 18, 2026
STEINER H6XI 2-12X42MM BLK
May 18, 2026TAC SOL SBX 10/22 TD BBL MATTE BLK
$343.00
TAC SOL SBX 10/22 TD BBL MATTE BLK
3 in stock
The SB-X .22 LR barrel is compact and lightweight; the perfect premium replacement for the heavy factory barrel. The bore length of the SB-X barrel is 12.375″ and with the permanently affixed shroud, the overall length increases to a legal 16.625″ barrel, thus giving the shooter all the benefits of an SBR* with NO paperwork. This rimfire barrel is threaded and the shroud is designed so any 1″ or smaller diameter suppressor (threaded 1/2″x 28) should fit and will maintain a compact overall length. Add the SB-X to your 10/22 Takedown and make your rifle the perfect packing/prepping companion.
| UPC | 879971005877 |
|---|---|
| Manufacturer | Tactical Solutions |
| Manufacturer Part Number | 1022TDSBX-MB |
| Barrel Length | 16.5" |
| Caliber/Gauge | .22 LR |
| Length | 16.63" |
| Model | SBX |
| Product Type | Barrel |
| Rate of Twist | 1:16" |





