
Weatherby MBC20N308NR4B Mark V Backcountry 2.0 308 Win 5+1 24″ Barrel, Patriot Brown Cerakote Metal Finish, Brown Sponge Pattern Black Peak 44 Blacktooth Stock
April 3, 2026
Warne 7641M Mountain Tech Tactical Rail Black Anodized Aluminum Browning X-Bolt Short Action, 0 MOA
April 3, 2026Weatherby Vanguard Black Hills 6.5 Creedmoor 4+1 24″ Threaded Barrel
$756.92
Weatherby Vanguard Black Hills 6.5 Creedmoor 4+1 24″ Threaded Barrel
1 in stock
Inspired by the rugged beauty of the Black Hills, this Vanguard is built to thrive in any environment. Designed for accuracy and control, its ergonomic stock offers a comfortable, natural feel and a stable platform for consistent precision. The weather-resistant construction ensures reliability, even in the harshest conditions. The Black Hills edition features a Peak 44 Monte Carlo stock with a raised comb, Picatinny Rail and an Arca/Pic Adapter on the forend; cold hammer forged barrel; adjustable trigger and an M16 style extractor.
| UPC | 747115459902 |
|---|---|
| Manufacturer | Weatherby |
| Manufacturer Part Number | VBS65CMR4B |
| Action | Bolt Action |
| ATF Type | RIFLE |
| Barrel Length | 22" |
| Caliber/Gauge | 6.5mm Creedmoor |
| Capacity | 4 + 1 |
| Package Height | 2.5 |
| Package Width | 6.5 |
| Product Type | Rifle |
| Rate of Twist | 1-in-8" |
| Safety | 3 Position |
| Shipping Weight | 9.3 |





